AKO SPRÁVNE PIŤ PÁLENKU?

AKO SPRÁVNE PIŤ PÁLENKU?

Je možné že sa pálenka nie celkom podarí alebo dostaneme od suseda alebo známeho do daru pálenku, ktorú si je ťažké takpovediac vychutnávať. Takéto pálenky väčšinou skončia ako spôsob zahriatia pri zimných zabíjačkách, energetický nápoj pre pomocníkov na stavbe alebo ju hoci aj podarujeme ďalej. Vďaka našim článkom o príprave pálenky však máte možnosť docieliť kvalitnú pálenku, ktorú si môžte užívať a nešupnete ju do seba naraz len aby ste necítili jej chuť. V nasledujúcich riadkoch si priblížime ako si takúto kvalitnú pálenku vychutnať.

KEDY BY SME MALI PIŤ DOBRÚ PÁLENKU?

Pri vychutnávaní pohárika kvalitnej pálenky je dôležité čo sme pred tým jedli, či je hrdlo suché, alebo či ste predtým pili vodu, pretože 40-45 stupňová alebo hoci aj 52 stupňová pálenka by mohla takpovediac "popáliť" vysušené ústa a hrdlo. Jednoducho povedané je potrebné pripraviť ústa a hrdlo na príjem kvalitnej pálenky.

Pálenka nie je síce spájaná s jedlom v takej miere ako je to napríklad pri víne, ale nájde si aj tu svoje využitie. Pálenka nie je najvhodnejšia ako aperitív, práve kvôli vyššie spomenutému dôvodu. Svojou silou by mohla otupiť chuťové kanáliky a necítili by sme ozajstnú chuť jedla. Ak si chceme dať aperitív vhodnejšie je napríklad šumivé víno, ktoré opláchne a pripraví chuťové poháriky. Pálenka sa hodí skôr k dezertom, alebo ako digestív po chutnom jedle. Taktiež sa vraví že pálenka je výborným digestívom v prípade ak sme konzumovali mastnejšie jedlo. Pálenka je vhodná aj ako liek pri ľahkých žalúdočných problémoch a miernych bolestiach hlavy vďaka jej schopnosti roztiahnuť cievy. Samozrejme s mierou. Na záver treba povedať že vhodná príležitosť je kedykoľvek keď dostaneme chuť na pohárik kvalitnej pálenky alebo si to daná príležitosť vyžaduje, avšak treba dbať na to, aby sme sa na to patrične pripravili ako to bolo už vyššie spomenuté.

PÁLENKA Z CHLADNIČKY ALEBO IZBOVEJ TEPLOTY?

Toto je často diskutovaná téma, pri ktorej robí chybu veľa ľudí. Hoci je pálenku možné skladovať aj v chladničke a väčšina ľudí ju preferuje piť schladenú, naozaj kvalitnú pálenku by sme mali skladovať aj konzumovať pri teplote 18-20 °C. Pri takejto teplote sa jednotlivé komponenty pálenky, jej chute a arómy po destilovanom ovocí prejavia oveľa príjemnejšie a intenzívnejšie. V prípade že je destilát teplejší ako 20-24 °C chuť po ovocí skôr prebije alkohol. Naopak ak sa teplota destilátu pohybuje okolo 5-10 °C, arómy a chute obsiahnuté v destiláte sa takpovediac otupia, čím zbytočne prichádzame o podstatu ovocného destilátu.

Z AKÉHO POHÁRA PIŤ KVALITNÚ PÁLENKU?

Kvalitná pálenka sa pije z pohára tulipánového tvaru, ktorý väčšinou nájdete pod názvom “grappa pohár“. Účel pohára tulipánového tvaru je rovnaký ako pri pohároch určených na víno, a to zachytiť, koncentrovať a preniesť arómy nápoja po stenách pohára až do nosa. Toto samozrejme platí len pri kvalitných pálenkách. Pri pálenke s akoukoľvek chuťovou závadou by sa táto chyba zintenzívnela a bolo by ju cítiť ešte viac.

AKO VLASTNE PIŤ PÁLENKU?

Pálenku je možné konzumovať hneď po naliatí do pohára, avšak pri odležaných pálenkách sa odporúča nechať pálenku 2-3 minúty pokojne postáť a odvetrať, aby sa jej arómy ukázali v plnej miere. Pálenku, na rozdiel od vína, “neroztáčame“ po stenách pohára, pretože takto by sa do popredia dostal skôr alkohol a nie arómy. Pálenku by sme skôr mali jemne “prehnať“ po stenách pohára, aby sa dostala do styku s väčšou plochou, výsledkom čoho je intenzívnejšie odparovanie aróm. Stiahnuť ju naraz je typické skôr pre zabíjačky, ale pri kvalitnej pálenke je cieľom si ju vychutnávať, preto z nej popíjame v malých dúškoch a zároveň ju necháme v ústach dlhšie, aby sa ukázali chute a arómy po destilovanom ovocí.

Na záver jedna dôležitá rada, voda voda voda. Pri konzumácií pálenky, či už kvalitnej alebo menej kvalitnej, pite dostatočné množstvo vody. Týmto sa vyvarujete nepríjemným bolestiam hlavy a iným nevoľnostiam na druhý deň. Hoci pri kvalitnej pálenke je riziko výrazne nižšie ale voda je aj tak nevyhnutnosťou.

Na Zdravie!

Pridať koment

Google reCAPTCHA