SKLADOVANIE PÁLENKY

SKLADOVANIE PÁLENKY

Destiláciou sa ešte proces získania kvalitnej a chuťovo harmonickej pálenky nekončí. Po destilácií je potrebné pálenku nechať odvetrať a odležať aspoň mesiac, avšak najideálnejšie je pálenku uskladniť na tri a viac mesiacov. Drsná chuť a často štipľavá vôňa destilátu sa počas odvetrania pálenky zmení na príjemnú a aromatickú. Počas destilácie destilát takpovediac rozdrobíme na rôzne zložky, ktoré sa pri odležaní zmiešavajú a pálenka tak dostáva harmonickejšiu a menej pálčivú chuť. Ideálne podmienky pre odležanie a odvetranie pálenky sú, ak nádoby naplníme približne do troch štvrtín a umiestnime ich na pomerne teplom a tmavom mieste. Pre správne odvetranie pálenky je potrebné aby destilát mal prístup ku vzduchu, preto nádoby použité na uskladnenie nezatvárajme úplne na dobu 1-3 mesiacov. Priebežne kontrolujme kvalitu a vôňu pálenky a keď už máme pocit, že má ideálnu kvalitu a chuť môžeme ju uskladniť do nádoby vhodnej na tento účel. Ideálna doba na zrenie pálenky je 1-2 alebo pri niektorých destilátoch aj viac rokov. Vyčkať túto dobu samozrejme nie je jednoduché ale odmenou bude prvotriedny destilát. Občas je dobré destilát ochutnať a ovoňať, pretože niektoré jemné destiláty pripravené napríklad z malín alebo višne, sú náchylné na stratu arómy a chuti pri dlhodobom skladovaní.

Nádoby vhodné na uskladnenie pálenky:

DEMIŽÓNY


Skladovanie v demižóne je najzaužívanejším spôsobom v domácich podmienkach. Sú vhodné na skladovanie akýchkoľvek druhov destilátov, bez negatívneho vplyvu na ich kvalitu. Demižóny bez dodatočného "plášťu" každopádne uskladnime na tmavom mieste, aby sme zabránili tvorbe zdraviu škodlivého etylkarbamátu. Toto sa vzťahuje na destiláty pripravené z kvasu obsahujúceho kôstky. 

BANDASKY


Bandasky nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie, pretože vplyvom destilátu sa časom môžu uvoľniť látky nevhodné pre kvalitu a chuť destilátu. Je ich možné použiť len pri dočasnom uskladnení alebo prenose domácej pálenky. 

DREVENÉ SUDY


Drevené sudy na pálenku sú vhodné na dlhodobé zrenie pálenky. Vďaka ich vlastnostiam destilát získava charakteristickú chuť a farbu. Pri zrení v drevených sudoch treba brať na vedomie, že nie všetky druhy destilátov sú vhodné na takýto druh zrenia. Napríklad destiláty z čerešne alebo višne ktoré považujeme za "krehkejšie", nie sú vhodné na zrenie v sudoch. Pri zrení v drevených sudoch treba počítať s malými stratami obsahu alkoholu, keďže ten sa cez póry v dreve pomaly odparuje. Ideálne podmienky na uskladnenie destilátu v drevenom sude sú pri 12-18 °C s 80%-ným obsahom vlhkosti. Najzaužívanejším stromom na výrobu sudov je dub, ale taktiež sú použiteľné sudy vyrobené z moruše, agátu alebo gaštanu.

NEREZOVÉ SUDY


Nerezové sudy sú ideálne na dlhodobé skladovanie pálenky. Na rozdiel od drevených sudov destilát nemení farbu ani chuť.

FĽAŠKOVANIE


Ak skladujeme našu pálenku v nádobách väčšieho rozmeru, tak pri každom odobratí do menších fliaš sa dostane do nádoby vzduch. Podiel vzduchu v nádobe sa zväčšuje každým odberom, čo má za následok zníženie kvality destilátu. Aby sme predišli zníženiu kvality destilátu, fľaškujeme ho do menších fliaš. Pre tento účel sú vhodné fľaše na domácu pálenku v objeme 0,5l až 1l alebo aj demižóny menších rozmerov. Požiadavky na skladovanie sú rovnaké ako pri skladovaní väčších nádob. Pálenku skladujeme na tmavom mieste alebo s nízkou intenzitou svetla. Dodržať toto kritérium je obzvlášť dôležité pri pálenkách vyrobených z kôstkového ovocia (slivka, marhuľa, višňa). V prípade takýchto destilátov môže vplyvom svetla prebehnúť chemický proces, ktorý pôsobí negatívne na kvalitu destilátu a môže zvýšiť obsah zdraviu škodlivého etylkarbamátu. Na dlhodobé uzatvorenie fliaš nie sú vhodné korkové zátky. V prípade styku s destilátom môžu uvoľniť farbu a tým zafarbiť destilát. Taktiež časom môžu korkové zátky zmäknúť, tým pádom netesnia dostatočne a alkohol sa vyparuje. Je dôležité naplnené fľaše dostatočne označiť, aby sme ich neskôr nepomiešali.  Pre tento účel je možné na internete nájsť množstvo vzorov ktoré si môžeme hoci aj vytlačiť a nalepiť na fľaše. Všetko naše úsilie vynaložené na prípravu čo najchutnejšieho destilátu si zaslúži adekvátnu prezentáciu preto destilát naplnme do oku lahodiacej fľaše a označme peknou etiketou.

Vaše komentáre

Chastity Mallette
10.02.2023
Your Site Has Been Hacked PLEASE FORWARD THiS EMAiL TO SOMEONE iN YOUR COMPANY WHO iS ALLOWED TO MAKE iMPORTANT DECiSiONS! We have hacked your website medenepalenice.sk and extracted your databases. How did this happen? Our team has found a vulnerability within your site that we were able to exploit. After finding the vulnerability we were able to get your database credentials and extract your entire database and move the information to an offshore server. What does this mean? We will systematically go through a series of steps of totally damaging your reputation. First your database will be leaked or sold to the highest bidder which they will use with whatever their intentions are. Next if there are e-mails found they will be e-mailed that their information has been sold or leaked and your site medenepalenice.sk was at fault thusly damaging your reputation and having angry customers/associates with whatever angry customers/associates do. Lastly any links that you have indexed in the search engines will be de-indexed based off of blackhat techniques that we used in the past to de-index our targets. How do i stop this? We are willing to refrain from going through with these actions for a small fee. The amount: $3500 (0.15 BTC) The Address Part 1: bc1qevg9dq38z0ez6ql7c The Address Part 2: qrzr879jzls3u978caqts So, you have to manually copy + paste Part1 and Part2 in one string made of 42 characters with no space between parts that start with "b" and end with "s" is, the actually address where you should send the payment. Once you have paid we will automatically get informed that it was your payment. Please note that you have to make payment within 72 hours after seeing this message or the database leak, e-mails dispatched, and de-index of your site WiLL start! How do i get Bitcoins? You can easily buy bitcoins via several websites or even offline from a Bitcoin-ATM. What if i don’t pay? if you decide not to pay, we will start the attack at the indicated date and uphold it until you do, there’s no counter measure to this, you will only end up wasting more money trying to find a solution. We will completely destroy your reputation amongst google and your customers. This is not a hoax, do not reply to this email, don’t try to reason or negotiate, we will not read any replies. Once you have paid we will stop what we were doing and you will never hear from us again! Please note that Bitcoin is anonymous and no one will find out that you have complied. Finally don't reply as this email is unmonitored.

Pridať koment

Google reCAPTCHA